Virtuální kešky

Autor: J P Kategorie: Root Datum: Zobrazení: 1294
Virtuální kešky

Virtuální kešky. Člověk by na jednu stranu řekl, že se jedná o trochu jiný a zajímavý způsob, jak se keše mohou vytvářet a hledat, aniž by nutně na jejich konci musela být nějaká ta krabička s logbookem. Jiní však rádi na zadaných souřadnicích fyzickou kešku najdou. Mají tak ve světě geocachingu svůj smysl?

Rovnou z tohoto seznamu vyškrtněme Earth kešky. A proč? I když u nich nehledáme žádnou fyzickou schránku, jejich luštění a získávání je velmi obohacující zejména proto, že si člověk prohlédne zajímavé místo a zjistí o něm informace, se kterými musí následně i trochu pracovat, aby správně odpověděl na otázky zadané ownerem, a mohl si tak přičíst další žlutý smajlík na mapě. Což není vždy úplně tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. A to je podle mě to skvělé poslání těchto kešek. Přivést lidi nejen na jedinečná místa, ale i jim sdělit zajímavé poznatky o nich či jejich historii.

A jak už vám asi dochází, řeč bude přímo o virtuálních keškách a webkamerách. Na začátek se hodí říci, že i tyto typy mají něco do sebe a jsou přinejmenším originální.

Jako první tedy začnu o virtuálních keškách. Vy, co nevíte, oč se jedná, většinou je vaším úkolem u těchto keší vyfotit sebe nebo svou GPS u nějakého předem zadaného objektu, který je něčím ojedinělý. Fotku pak musíte poslat do logu na stránce kešky, čímž vám je uznána jako nalezená.

Na toto mám však trochu rozpoložený názor. Ano, na jednu stranu vás listing dané keše též seznámí se zajímavým místem a také ho musíte navštívit, abyste se mohli vyfotit. Na druhou stranu se však jen někam postavíte, rychle si cvaknete fotku a jdete dál. Postrádá to pro mě jakési kouzlo, když musíte aspoň pár minut danou lokalitu obcházet a přemýšlet, kampak asi owner schoval krabičku, jak vypadá, a co vás v ní asi čeká.

Avšak narazila jsem i na pár virtuálek, které se k danému místu perfektně hodily mnohem více, než schovaná krabička. Jednou z nich je určitě keška Ctyri veze / The Four Towers - Virtual Reward 2017 (GC7BA43), kde máte za úkol se vyfotit tak, aby za vámi byly vidět komíny jaderné elektrárny Temelín. Další je například Katedrála sv. Víta || St. Vitus Cathedral (GC7B802). Protože co si budeme povídat, tohle jsou místa, kde se většina lidí fotí, aniž by plnili zadání nějaké kešky. A když si tvůrci trochu pohrají se zadáním, máme keš na tradičním místě, ale třeba s netradičním úkolem a fotografií. Umístit zde totiž klasickou krabičku, i když třeba jen ve velikosti mikro, by bylo vskutku riskantní kvůli neustále procházejícím mudlům, a její odlov by nenápadný rozhodně být nemohl. Takže za mě určitě virtuálky ano, ale pokud budou na nějakých takových místech, kam se skutečně hodí.

Trochu rozpolcenější názor mám však na Webcam keše. Opět pro ty, co neví, o jaké keše se jedná, většinou je někde ve městě umístěná kamera, a vy nebo váš kamarád se musíte připojit na její webovou stránku, a obraz z kamery, na kterém jste vy, vyscreenovat.

U nás se takové keše nachází už pouze tři z původních dvanácti. Jejich úkolem povětšinou je, že se musíte postavit někam na náměstí a poslat screen z webky, na kterém jste vy. Pokud jsou owneři trochu kreativní, musíte na daném místě udělat například nějakou pózu.

A u tohoto typu už jsem trochu v rozpacích a pokládám si otázku: K čemu to je? Jediné, co na těchto keškách vidím, je, že si jistě užijete trochu srandy, ale ostýchavější lidé budou mít možná problém s tím, že na ně bude celé náměstí nebo ulice zírat, až budou dělat z ničeho nic stojku uprostřed.

Možná máte jiný názor, ale pro mě je mnohem více přínosnější, když si člověk bystří mozek různými hádankami a šiframi, a pak se hbitě prodírá houštím, aby se podíval, zda pod tímhle kamenem není zrovna schovaná keška, kterou hledá. Výhodou však zůstává, že tyto druhy kešek už nemůžeme vytvářet, a tak nám jich tady po světě a v republice zůstalo akorát tak přiměřené množství, a jejich odlovem si můžeme zpestřit jinak rutinní odlov krabiček. Ale kdo ví, třeba Groundspeak zase za pár let přijde s nějakou akcí, kdy se nám dostane možnosti pár nových zase založit.