Jak na kešky v zimě

Autor: J P Kategorie: Geocaching Datum: Zobrazení: 530
Jak na kešky v zimě

Určitě to každý znáte. To nepříjemné roční období, kdy si pořádně nemůžete odlovit ani žádnou delší sérii keší, neboť byste na sebe museli nabalit několik vrstev teplého oblečení, a do tašky si přibalit termosku s horkým čajem. A i tak by vás po hodině začaly mrznout nohy a výpravu byste si pořádně neužili.

Najdou se však i tací, co v zimě a v mrazu putují lesy dlouhé trasy za keškami. Je zde však i druhá skupina lidí, která raději geocaching přes zimu zavře do šuplíku a věnuje se mu znovu opět až na jaře.

Pokud máte auto, máte výhodu v tom, že můžete dojet na místo, dojít pár metrů, kešku odlovit a zase se vrátit a pokračovat k dalšímu cíli. Ano, i toto je řešení. Děláme něco podobného. Říkáme tomu takzvaně „městský lov.“

Klasická městská keška

Jeden den o víkendu si vytipujeme nějaké trochu větší město či okruh vesnic. Vybereme si v dané lokalitě všechny tradičky, co se na cestě a ve městě nachází, a vymyslíme, kudy pojedeme a jak je popořadě navštívíme. Občas do seznamu přihodíme i nějakou tu mysterku, která nás zaujala nebo se dala vyluštit v klidu domova. Bohužel se řídíme podle oficiální geocachingové aplikace, kde vypočtené souřadnice z mystery keší musíme sledovat na jiných mapách a přímo zde se nám neukazují, takže se občas motáme sem tam, pro mysterku se vracíme a tak podobně. Multi keším se vyhýbáme úplně, ty si necháváme na teplejší počasí.

Na jeden den si takhle vytipujeme třeba 30 keší a ty postupně objíždíme. Někde zastavíme cestou, ve městě auto necháme na parkovišti, obejdeme dvě nebo tři přilehlé kešky, a zase popojedeme na další stanoviště. Na zimu se mi tento způsob odlovů zamlouvá více, neboť člověk tolik nepromrzne, může se najíst v klidu v teple auta, rozmyslet si v klidu další cíl, a odloví si většinu tradiček v okolí, a až za příznivějšího počasí mu zbude čas na časově náročnější kešky.

Jedinou nevýhodou těchto odlovů je problém s parkováním. Ve většině měst se nacházejí parkoviště placená, takže parkovat někde v postranních uličkách nebo na přeplněných parkovištích není úplně ideální. Pár minut vám hledání místa vždy zabere. Zatím se nám ale vždy podařilo aspoň jedno místo najít, kde bychom měli několik keší poblíž.

O něco lépe na tom jsou vesnické okruhy. Ve vesnici vždy najdeme nějaký volný plácek, kde můžete auto zanechat a dojít pár desítek metrů pěšky. Bohužel se nám stávalo, že ve vesnici se nacházela jedna, maximálně dvě kešky, a k další jsme museli dalších několik kilometrů popojet. Ne málokrát nás na naší vymyšlené trase překvapily rozbahněné polní cesty, které se na mapě tvářily jako normální asfaltové silnice. A pak se rozmýšlejte, zda to risknete tudy, nebo si uděláte deseti kilometrovou zajížďku kvůli jedné krabičce.

A ještě jedna věc, proč máme přes zimu rádi městské kešování – nemusíte ten správný pařez hledat půl hodiny pod nánosem sněhu, odvalovat přimrzlé listí a kameny, a boty vám neprotečou. Protože pak už to můžete rovnou zabalit a jet domů za teplou vanou, dekou a hrnkem čaje.

Možná se vám může zdát, že tento systém lovení je zejména pro honibody. Ale většina z vás si též dělala výlety do měst za účelem odlovu několika keší, přičemž jste se na místo následně ještě několikrát vrátili. No a proč si rychlé kešky neodlovit najednou, a ty náročnější na pěší výlety si nenechat na zbytek roku? Nechce se nám utnout kešování na celou zimu, proto nám přišla tato alternativa jako nejlepší řešení. Ale kdo ví. Najdou se i tací, co neváhají v zimě chodit po desetikilometrových túrách a odlovovat časově náročné multiny.

Ze stejné kategorie

Příbuzná témata