Jsou CWG jen vyhazování peněz?

Autor: J P Kategorie: Geocaching Datum: Zobrazení: 609
Jsou CWG jen vyhazování peněz?

Czech Wood Geocoin – tato dřevěná kolečka, která koncem roku 2005 vymyslela skupinka českých geocacherů Poník a JPAgeo jako osobní předmět sloužící k výměně v keších, brzy získala na popularitě nejen u nás, ale i ve světě. Jedni je milují, druzí nechápou, proč je cacheři sbírají a neustále vyměňují. Jak to s nimi ale doopravdy je?

Czech Wood Geocoin (CWG) jsou kulaté dřevěné „mince“ s různými vypálenými obrázky či logy, slouží k jakési identifikaci konkrétního hráče, který kešku navštívil. Dají se měnit vždy kus za kus nebo za cokoliv v hodnotě aspoň 10 korun (daná výrobní cena, i když už se dnes pohybuje mnohem níže).

Někteří hráči si tyto mince nechávají s radostí vyrábět, v keších je vyměňují, sbírají je a těší se na eventy, kde se jim podaří získat další, které ve své sbírce zatím ještě nemají. Ti největší sběratelé mají na svých kontech klidně i přes 30 000 unikátních kusů!

_DSC9875-3.jpg

A pak jsou tady ti druzí. CWG nesbírají, nevyměňují, a nechápou, že někteří za ně vyhazují tisíce korun a nechávají si vyrábět stále nové a nové, často s několika rozdílnými motivy. Vždyť je to jen zbytečný kus dřeva!

Obě tyto skupiny mají v některých bodech pravdu. V geocachingu se bez CWG úplně bez problému obejdete. Ale pro některé je těžké nechat toto kolečko v kešce a radují se, že našli další nový kousek. Výměnou pak své vlastní CWG pošlou mezi lidi a dostanou je tak do jejich sbírek, popřípadě na ně pak znovu narazí v úplně jiných keších.

Když jsme ve svých prvních kešovacích dnech našli poprvé CWG (s obrázkem psa), naprosto mě potěšilo. Krásné jednoduché placaté kolečko, které v keši vypadá jistě mnohem lépe, než jakákoliv zbytečnost, kterou kde kdo do keše vloží, aby se jí zbavil. Z některých dokonce i cítíte krásnou vůni vypáleného dřeva, pokud jsou uzavřeny v samostatném pytlíčku, aby se nezničily. Proto se vždy těšíme, že až najdeme kešku, otevřeme ji, a bude v ní nějaké nové CWG.

Úplně ideální mi přijde nápad, dávat CWG za účast na nějakých eventech, či po vyluštění nějaké složité keše. Působí to pak jako jakási vzpomínka na konkrétní událost, kterou jste navštívili, nebo jako odměna za splnění série kešek či jedné náročnější. Protože aspoň mně se mnohem radostněji luští, když vím, že na konci čeká kolečko, které většinou získá třeba jen prvních pár luštitelů.

Další poměrně důležitou roli pro mě hraje, jak je CWG provedeno. Protože pokud si mám vybírat z dvaceti CWG v keši, určitě zvolím ty, které mají buď velmi originální obrázek, anebo jsou vskutku jednoduše provedené, ale i tak mají svou krásu a půvab. Mezi takové za mě určitě patří CWG hráče Jitro.cz, jehož motiv kávy a po obvodu vypálená kávová zrníčka na černém podkladu zkrátka nemají chybu. Mezi jednoduššími určitě vyberu CWG od Tomik95, jehož obrázek pětilisté růže není nikterak přeplácaný a neúhledný, ale zkrátka čistý a jednoduchý. A zmínit by se daly určitě další a další.

_DSC9891-3.jpg
Různé typy materiálů - smrk suk, buk masiv, buk suk

Za mě, jakožto člověka, kterého CWG učarovaly a začal je sbírat, to pro mě vyhozené peníze rozhodně nejsou. Dokonce by mě nyní i mrzelo, kdybych si brala z kešky nějaké CWG a na oplátku za něj neposlala do světa a k dalším hráčům jedno své. Snažím se ctít pravidlo, že pokud si CWG vezmu, sluší se za něj vložit jiné.

Chápu i ty, které CWG nezajímají a nesbírají je. Geocaching je o hledání keší, ne o hledání nových CWG. Ale uznávám, že jako zpestření a jako nápad je to velmi dobrý. Proto se zde stavím na obě strany. Zkrátka kdo nechce, nemusí, kdo chce, může si vytvořit vlastní motiv a nechat si vyrobit svá, aby měl za co vyměňovat. Volba je na každém z nás.

Ze stejné kategorie

Příbuzná témata