Semínkové kešky

Autor: J P Kategorie: Geocaching Datum: Zobrazení: 478
Semínkové kešky

Pokud již kešíte delší dobu, aspoň jednou jste se určitě setkali s keškou, při jejímž otevření na vás vykoukly nejrůznější pytlíčky semínek, ať už z různých stromů, okrasných květin či zeleniny, kterou si běžně pěstujeme na zahrádce. Těmto keším se dá říkat (a mnohdy i říká) „semínkové keše.“

Nápad semínkových keší je vskutku dobrý. Pokud chcete zakládat keš s tématem rostlin, hned máte obsah jasný. Avšak tyto kešky mají účel trochu odlišný – slouží zejména pro hráče, kteří pokud chtějí, mohou si odsud vzít pytlíček se semínky, které se jim zrovna hodí k výsadbě, či uvnitř narazili na zajímavou květinu nebo zeleninu, kterou by rádi vyzkoušeli.

A jak vlastně pytlíčková výměna probíhá? Většinou se jedná o směnu semínek za jiný druh. Například si vezmete z kešky semínka okurek a na oplátku vložíte pár z dýně, která vám loni vyrostla na záhonu. Popřípadě se může jednat o výměnu pytlíček = cokoliv v hodnotě 10 korun. Takže na oplátku můžete vložit CWG či předmět podobné hodnoty. Vše záleží jen na tom, jak rozhodl majitel kešky.
IMG_20200212_151959-2.jpg

Možná si říkáte, že takové kešky moc úspěch nemají a kačeři se dojdou pouze lognout a nic nevyměňují. Někteří si však semínka vymění už jen třeba z toho důvodu, že je nějaká zaujala a rádi by je na jaře vyzkoušeli zasadit.

Na rozdíl od běžných keší mají tyto jednu velkou nevýhodu. A tou je trvanlivost semen. Proto je dobré kešku založit/naplnit někdy z počátku jara, kdy se všichni chystají na výsadbu a v krabičce najdou třeba nějaká, která je zaujmou a vysadí si je spolu se svou klasickou mrkví a rajčaty. Taktéž se začínají vysazovat různé zahradní či balkonové květiny, takže vaše mamka jistě ocení, když ji donesete cibulku tulipánu nebo narcisu. Semínka by neměla přejít mrazem, jinak je můžete rovnou vzít a s keše vyhodit. Párkrát se nám už stalo, že jsme našli semínkovou kešku, ale uvnitř byly pytlíčky tři roky staré. Ani jsme je nebrali, neboť nám bylo jasné, že klíčivost už semínka nebudou mít žádnou a navíc musela minimálně dvakrát přejít celou zimou.

Osobně si myslím, že tento druh keší je zajímavý, ale pokud chce owner opravdu mít kvalitní semínkovou keš, měl by na jaře pokaždé doplnit „sortiment“, aby se k nim rádi vydali kačeři zahradníci nejen noví, ale i ti, co už si keš zalogovali. Většina těchto keší totiž dopadá tak, že ji někdo vytvoří, vloží pro začátek několik pytlíků semen a pak se děj. Některá semena se rozeberou, jiná uvnitř zůstanou. A leží tam roky, neboť už nemá cenu je ani vysazovat. Čímž sice byla keš založena jako semínková, ale poté se z ní stala už jen další obyčejná krabička.

Trošku odlišným druhem takovýchto keší jsou ty, které popisují různé druhy stromů či se váží ke konkrétní dřevině. Někteří z ownerů si přejí, abyste na památku vaší návštěvy uložili dovnitř kešky jakákoliv semínka (nejčastěji borovice, smrk, javor a podobné) z rostlin a stromů, která rostou volně v přírodě. Za jejich vložení si na oplátku nic brát nemáte, ale pouze jen tematicky přispět do krabičky.

Za sebe mám semínkové kešky ráda. Občas uvnitř naleznu zajímavou květinu či plodinu, která by jistě stála za vyzkoušení. Bohužel se mi zatím vždy stalo, že semena byla stará, a tak jsem jejich výsadbu raději ani zkusit nechtěla, popřípadě bych si dojela za pár korun koupit ta samá semena, ale s větší jistotou, že mi z nich něco vyroste. Velmi by mě proto potěšilo, když by owneři těchto keší počítali s tím, že semínková keška není jakákoliv jiná obyčejná krabička, a semínka by došli aspoň jednou za rok dát nová.

Ze stejné kategorie

Příbuzná témata